Krucze Skały

Granitognejsowa wychodnia skalna o nazwie Krucze Skały to imponujące filary sięgające nawet do 25 metrów wysokości. Znajdują się one na zboczach Kruczej Kopy, w malowniczej dolinie Płomnicy. Co sprawia, że są one jeszcze bardziej fascynujące, to obecność dużych skupisk pegmatytów, w których można znaleźć kryształy cennych minerałów, takich jak korundy, szafiry i turmaliny. Niektóre z najcenniejszych okazów znalezionych w tym miejscu można obecnie podziwiać w Muzeum Geologicznym we Wrocławiu.

Według miejscowych podań, najstarsze sztolnie na Kruczych Skałach miały być drążone już w średniowieczu przez poszukiwaczy złota i kamieni szlachetnych. Dowodem na to jest pamiątkowy kamień umieszczony u podnóża skał.

W XVIII wieku pewien Gottfried Exner założył dwie kopalnie glinki kaolinowej na terenie Kruczych Skał. Kopalnie te dostarczały surowiec dla manufaktur w Berlinie. Mówiono, że za tonę tej glinki, wykorzystywanej do produkcji porcelany, właściciel kopalni otrzymywał 20 franków w złocie. Efektem tych działań są dwie nisze widoczne na jednym z filarów.

Obecnie Krucze Skały są popularnym centrum wspinaczkowym, oferującym kilkadziesiąt tras o różnym stopniu trudności. Są również doskonałym punktem widokowym na Karkonosze, a wierzchołek jednego z filarów zapewnia imponujące widoki.

© 2024 Dom Polonez - wszystkie prawa zastrzeżone.